Ajalugu

 

Mia Suvepidu oli esimene Mia sündmus, mis ei toimunud talvel. Ja peab ütlema, et see oli isegi raskem korraldada, kui talvist päeva, sest suveti on ilma palju ebastabiilsem kui talvel. Saimegi vett ja vilet, aga sellegipoolest oli meil hämmasavalt palju külalisi.

Mia suvepeoga me natuke kordasime ajalugu – sai ju Mia talvine üritusgi alguse just Polli Loomaaiast :). Oli tore jälle tagasi olla aga täiesti uues kuues ja natuke teistsuguse asjaga, kuigi kontseptsioon Mia jõulumaaga oli sama – samuti mtimed tegevuspunktid ja vähekindlustatutele tasuta sissepääs.

Rohkem infot Mia lastefestivali kohta saab lugeda siit.

2014 ja 2015 etendus muinasjutt-muusikal “Koerhaldjas Mia”, mis põhineb Kadi Urbase raamatul “Mia muinasjutud” Esimesel aastal oli planeeritud Tallinna ja Tartu peale kokku viis etendust, kuid rahva tungival nõudmisel tuli teha kaks lisaetendust. Teisel aastal kanti muusikal ette kahe päeva jooksul neljal korral.

Muinasjutt-muusikal Kadi Urbase lasteraamatu ainetel
Libreto ja muusika autor: Kaari Sillamaa
Lavastaja ja koreograaf: Katre Jaani
Muusikajuht: Hille Savi
Kunstnik: Riina Vanhanen
Osades: Getter Jaani, Kaire Vilgats, Emil Rutiku, Kaarel Orumägi, Contra, Annaliise Anvelt või Marianna Tuisk, Kaari Sillamaa Laste Muusikateater

Rohkem infot muusikali kohta saab lugeda siit.

Meie vabatahtlikud on aktiivsed ja tublid teisigi aitama. Nii sattus üks meie vabatahtlikest Gruusia lasteaedadesse tööle. Sealne olukord liigutas teda ja kui ta meile sisu tuvustas, liigutas meidki. Tahtsime kuidagi aidata. Miks? Gruusia lasteaias ei ole küsimust, et asjad on vanad ja lagunenud. Seal lihtsalt polegi asju. Isegi voodeid, kus lapsed saaks lõunaund magada, ei ole. Samas on aga meil siin Eestis palju mänguasju, mis vedelevad niisama nurgas ja mida keegi ei vaja. Nii otsustasimegi need kokku koguda ja saata Gruusiasse. Täpsemat projektikulgu näed siit.

7. märtsi 2014  süttis Rakvere vallas 74-aastase tädi Ellu korter. Tulekahju sai alguse õhksoojuspumbast. Kõige suuremaid kahjusid sai esik, kus õhksoojuspump asus. Köögist sulasid alla laeplaadid, tehnika muutus kasutuskõlbmatuks. Elutoa seinad ja lagi vajavad tahmast puhastamist ning uut värvi ja tapeeti, seal toas olnud mööbel ja tehnika muutusid kasutuskõlbmatuks, kuumakahjustuse said ka elektrijuhtmed. Kogusime annetusi ja kaasasime ka MTÜ Naerata Ometi, kes tegigi oma kogemuste ja koostööpartnerite pagasiga ära suurema töö, nii et Tädi Ellu sai õnnelikult oma koju tagasi kolida. Projekti täpsemat kulgu loe siit.

Korraldasime Mia jõulumaad viis aastat. Alustasime 2009 Polli Loomaaias, kuid seal jäi meil kitsaks ja me olime sunnitud otsima uut toimumispaika. Nii leidsimegi Viikingite küla, kus olime 2010-2012. Viikingite viimasel aastal saime selgeks, et ka sinna me enam ei mahu – pidime osa gruppe ja soovijaid jätma värava taha ja see tegi kõigi meie meeled väga kurvaks. Otsisime siis järgmist kohta ja ilus juubeliarv lõi ette Paunküla Heaolukeskuses.

Mia jõulumaa eesmärk oli aidata vähekindlustatud peresid, kes said jõulumaale tasuta sisse. Nii nagu ka Koerhaldjas Mia muusikalil. Selge on see, et ükski niisugune projekt ei sünni ilma toetajate ja vabatahtlike abita. Oleme neile kõigile äraütlemata tänulikud nii et sõnu lausa polegi.

Mia jõulumaa põhiprogramm oli igal aastal sama, aga sisu oli erinev. Meil olid seal ka omad traditsioonid nagu tasuta hernesupp ning koha peal keedetud vaarikavarre tee. Iga laps sai jõuluvanalt ka toreda kingituse. Kogu programm oli vahvalt kokku seotud ühe Mia looga, kus lapsed täitsid Mia osta. Seega on Mia jõulumaale kirjutatud lood põhjus, miks meil täna on nii Mia raamat kui ka muusikal.

Mia jõulumaad külastas kõigi aastate jooksul kokku üle 8000 väikese ja suure külastaja.

Jõulumaa pole meie südamest ja unistustest kunagi päriselt kadunud. Me toome ta tagasi. Aga siis juba päris oma kodus ja veel ägedamal kujul.

Kes tahab vanu aegu meenutada ja uurida, kuidas siis ikka täpselt oli, siis seda saab teha Mia jõulumaa blogist.

Omamoodi autismifoorum sai alguse 2013. aasta mais toimunud mõttetalgutelt Autismutoopia, kus leiti, et vajadus sellise toetava keskkonna jaoks on olemas. Nii võttiski Kadi kokku kolm aspergeri sündroomiga inimest ja enda tehnilised teadmised ning pani foorumi püsti. Alates september 2015 kuulub foorum MTÜ Eesti Aspergerite Ühingule.

Kose Infoportaal sündis KÜSK projekti käigus. Tol ajal ei olnud Kose vallas veel sellist ühte head kohta, kust kõik firmade kontaktid kätte saada. Nüüd, kus valla leht on uuenenud on ka ettevõtete kontaktid muutunud paremini kättesaadavaks. Sellegi poolest on leht siiski igakuiselt kasutatav ja sinna “eksib ära” kuskil 1000 otsingut. Alates 2016 sügisest kuulub portaal kohalikele aktivistidele.

1. aprillil 2010 kirjutas MTÜ Noor Ise-Loom alla KÜSK-i toetuslepingule summas 149 884. Toetuse sai kogukonna ühtekuuluvustunde tõstmise projekt “Kasvame kokku!”

Projekti lühikokkuvõte:

Projekt kasvatab Kose valla elanike ühtekuuluvustunnet ja kaasab nad ühiste ürituste organiseerimise, koolituste jt ühisüritustega kogukonna ellu. Projekti käigus jätkatakse ja laiendatakse senist ühistegevust, sh korraldatakse koostöö infopäev, mille eesmärgiks on leida kohalike avalikes huvides tegutsevate ühingute, inimeste ja firmade ning kohaliku omavalitsuse vahel kokkupuutepunkti, neid süvendada ja edasi arendada. Tugevam ühtsustunne teeb kogukonna tugevamaks, tugevad kogukonnad viivad kohalikku elu edasi ja teevad kogu ühiskonna paremaks.

Projekt on jaotatud erinevateks osadeks:

  1. Kose valla ettevõtete ja kodanikeühenduste kaardistamine
  2. Kose valla infoportaali loomine – infoportaali lähevad ülesse kaardistatud kodanikeühendused ja ettevõtted, kasutajatel on registreerudes võimalik ise oma sündmusi ja uudiseid sisestada, lugeda saab organisatsioonide teateid ja uudiseid, olemas on sündmuste kalender, ühistranspordi ajad ja palju muud vajalikku. Infoportaali aadress on koseinfo.noh.ee
  3. Kose valla koostöömess 25. septembril
  4. Mia jõulumaa 2010 16-18 detsember
  5. 24 erinevat koolitust valla inimestelt oma valla inimestele

Projekti kestvus on 1. aprill 2010 – 30.märts 2011. Projekt andis tööd kahele inimesele.

Projektipäevikut saad lugeda siit. Projekti koosolekute protokollid leiad siit.

Noorteajakirja Noh!? esimene number ilmus 2008. aasta märtsis.

Noh!?-i eesmärk oli edendada demokraatiat ja harjutada ise mõtlemist ja ettevõtlikust noorte seas. Nende kaante vahel oli lisaks noortele võimalus kaasa rääkida ka lapsevanematel ja haridustöötajatel – selleks olid olemas Vanemate külg ja Pürgija.

Noh!? pälvis noorte ja ka lapsevanemate väga sooja vastuvõtu, näiteks R-kioskites müügil olnud eksemplarid läksid kaubaks esimese nädalaga. Ka saime väga head meediaarvustused, mis näitas üliselgelt, et sellist ajakirja on meie ühiskonda vaja.

Poole sellest ajakirjast on teinud noored ise (vanuses 14-21), samuti said ajakirja köögipoolel kaasa teinud noored ise arutleda suuruse, kujunduse jms üle. Noh!?-i kontseptsioon aga mõeldi välja juba aastaid tagasi – siis, kui Noh!?-i loojad ise alles teismelised olid.

Enne tegema hakkamist, aastal 2007 sai noorte hulgas korraldatud ka küsitlus selle kohta, mida nad loevad ja kas nad vajaksid sellist ajakirja. Vastused olid lausa masendavad – noored märkisid oma lugemisvaraks väga paljud täiskasvanutele suunatud ajakirjad nagu Cosmopolitan ja Hustler. Õnneks võis osade tüdrukute vastustest leida ka Stiina, kuid poisid olid selles osas tõelise vaeslapse rollis – seega vajadus oli olemas.

Loe edasi siit.